Yeni Çatı yapımı Çatı aktarma ve onarım

Çatı  sistemleri HİZMETLERİMİZ AŞAĞIDA RESİMLİ OLARAK GÖSTERİLMEKTEDİR.

 
   

   
Çatı yapım uygulaması.. Yeni çatı yapımında kullanılan beşeon ve sekize sekiz ahşapları çatı katına aktarılır. çatının orta merkezini bulduktan sonra 8x8 ile direk vurularak ana mahyesi yükseklik seviyesi ayarlanarak yapılır. ızgarasını 5x10 ile 50 cm boşluk bırakılarak döşenir. döşenen ızgara üzerine döşeme tahtası veya OSB kullanılıp, kaplanır.
 
   

   
AKTARMA NEDİR? nasıl yapılır.. Çatı aktarma, bozulmus olan çatıların kiremit lerinin tümünün kaldırılıp tek tek su kanallarının temzilenerek dizilir. kiremit altı olarakda bilinen çatı örtüleri ziftli çuvallı mebran, siyah p3000 mebran ile örtülür ve kiremitler yeniden ilk sarasına galveniz tel ile tellenip ip çekilerek çakılır. baca dip kısımları ve diğer kenar kısımlar ise ısı yalıtımı yapılarak, izolasyon yapılır bu işlemlere kısaca çatı aktarma denir.
 

   
Ondiline çatı uygulaması, genelde belirli bölgelere kullanılan ve uygun fiyat avantajı ile bilinen bu kaplama malzemesinin uygulamasını kısaca anlatalım. döşeme tahtasının sık olmasına gerek yoktur döşeme üzerine direk olarak çakılan ondiline yeni çıkan ondilin altı straforu ile daha dayanıklı ve ısı yalıtım sağlamakta ilk sırasına ip çekerek düzeltiyoruz sıra ile döşeyerek çakıyoruz baca kenar ve kapak bölgeleride izole olarak kaplama işlemi sona erir.
 
   

   
Çatı deresi, çatının uç kısımlarına 40 cm boşluk bırakılarak kelepçeleri çakılır, dere 1 boyu 4 m dir. dereye ekmanşon takılarak dere uzatılır köşe kenarlarına ulaşıldığında dönüş manşonu takılarak dere yönü değişir çatının belirlenmiş olan yerlerine su iniş marşunu takılır ve dere içlerinin ekmarşon bölgelerine ( tangirt ) ilaç sürülerek dere yapım işlemi sona erer. su inişleri önceden konulan su marşonlarına takılarak bina cephesinden kelepçe atılarak aşağıya indirilir. yer betonuna ulaşan su inişi bina etrafında müsait olan yerlere bırakılır. belediye kararına göre ise çatı yağmur giderleri yola bırakılmalı.
 
   

   
Çatı dere uygulaması; --------------------------------------------------Çatı projesine ve modeline göre, çatının bulunduğu iklime, çatı sistemine göre kullanılacak olan çatı deresi çeşiti ve modeli belirlenir. 2) Gizli dere: Çatının saçak bölümüne oluşturulan bir parapet duvar arkasına gizlenerek gizli dere (gizli çatı) oluşturulur. Gizli çatı derelerinde, bakır levha, çinko levha galvanizli sac levha kullanıldığı gibi dere yatağı içerisi bitümlü ve/veya sıvı membran uygulaması ile su yalıtım sağlanır. Bakır ,çinko ve galvanizli levha derenin ebatlarına göre şekillendirilerek dere yatağı içerisinde montajı yapılır. kullanıalacak olan bakır levhalar 0.40mm, 0.50mm, 0.60mm kalınlıklarında olabilir. kullanılan bakırlar ithal ve/veya yerli bakır olabilir. çinko levhalarda 12'lik veya 14'lük çinkolar kullanılarak dere hazırlanır. Gizli derelerde 2mm den 5mm'ye kadar kalınlıktaki galvanizli sa.lar kullanılır. Gizli dere Likit membran uygulamasında, Maris polymers ürünlerinden Maritrans (şeffaf), Mariseal 250, Mariseal 400... ürünlerinden biri tercih edilerek rulo yardımı ile uygulanır tam bir bütünlük sağlayan poliüretan esaslı membranların 10 yıl ömrü vardır. Bitüm esaslı membranlar rulo halinde 1mt eninde 10mt/15mt uzunluğunda,kalınlıkları ise 2mm, 3mm, 3.5mm, 4mm, 4.5mm...dir. Şoluma yardımı ile eritilerek gizli dere içerisine uygulanır. birinci kat prima tarzı membran ful yapıştırma yapılır. Üzerine Alüminyum folyolu ve Arduazlı (kumlu) membran uygulaması tam yapıştırma ile uygulanarak dere izolasyonu bitirilir
 

   
Kiremit çatı uygulamasında, öncelikle kiremitler mevcut çatıya çıkarılır, çatı döşeme üzerine konulan kiremitler kiremit altı örtüsü döşendikten ve dere sistemi takıldıktan sonra, ilk sırasına ip çekerek ilk sıra kiremiti telleyerek ara ara kiremit çakılır kaymamasını önlemek için , kenar kısımlarına gelen bölgeleri kiremit kesme makinesi ile kesilerek omuz mahyeleri dizilir. harç yapıldıktan sonra mahyeler harçlanır ve sonrasında sünger çekilerek kiremit çatı kaplama işlemi sonalandırılır.
 

   
ÇATI ISI YALITIMI, mevcut bir çatınız var ise çatı arasına tavsiye ettiğimiz izocam ısı yalıtımı döşenmesi daha faydalı olur folyolu kaplı olarakda bilinen izocam soğuk sıcak ilklimini dengeleyerek tasarruf etmenizi sağlar. bunun yanı sıra teras ve beton bölgelere uygulanan strafor ısı izolasyonu ise çatı olmayan bina üzerlerine kullanılır. kaliteli bir ısı izolasyonudur.
 
   

   
Çelik çatı Konstrüksiyon uygulaması: çatı üzerine çelik kalınlığı önceden belirlenmiş levhalar getirilir, çatı orta merkezi bulunarak makaslama sistemi ile ana mahye çeliklerinin birbirine kaynak yapılarak iskelete hazılanır. ızgara döşeme arası 50 cm ara bırakılarak demirler birbirine kaynak yapılarak kaplamaya hazırlanır.
 
   

   
Shingle çatı, toplum içerisinde şıngıl çatı olarak telafüs ettimiz çatı kaplama uygulaması, şıngıl desenleri ile ve renk çeşitleri ile bir çok özelliğe saipdir ve çok şık bir görünüm verir, uygulaması mevcut çatı döşeme ( varsa ) üzerine siyah mebran ısı yalıtımı yapılarak yapıştırılır üzerine ilk sırasına şıngıl desenlileri ters koyarak üzerine düzeltilip ilk sırasına ip çekip düzgün olması sağlanır, her şıngıl yaprağına bir şıngıl çivisi atılmak süreti ile şıngıl kaplama işleri sona erir.
 
   

   
SANDEVİÇ Panel Çatı Sandviç Çatı paneli geniş aşık aralıkları ve ağır çatı yüklerine (yağmur, kar, rüzgar...) karşı dirençli çatı kaplamalarına en uygun çözümü sağlayan kesitte dizyan edilmiştir. Panel çatı lar için, Paneli enine ek detayı binili sistem olarak tasarlanmış olup, kep kullanmayı gerektirmeden su izolasyonunu mükemmel sağlar. genelde fabrika üzerlerine daha çok tercih edilen panelsan uzun ömürlü ve ısı yalıtımlı bir çatı kaplama ürünüdür.
 
   

   
Eternit çatı kaplamasında ana mahyeleri, ızgara sistemi eternit çatıya göre döşenmelidir. ızgara sistemi üzerine, eternitleri ilk sıra eternit çivisi olarak çakılır, tek sıra halinde dizilerek döşenir. eternit çatı uygulamasında dikkat etilmesi gereken hususlar ızgara sistemi aralıklı olduğu için atılacak olan eterniti düzgün ve ipine

                                                                                                                                             ÖRNEK ÇALIŞMALARIMIZ -->                                                  

İLETİŞİM
FOTO GALERİ
REFERANSLAR
HAKKIMIZDA
ANASAYFA